راهنمای کار با ساخت و پیمایش

راهنمای کار با ساخت و پیمایش
 1. برای ورود به بخش “ساخت و پیمایش” ابتدا ثبت نام کنید.
 2. بر روی آیکن ساخت و پیمایش کلیک کنید.
 3. گزینه ایجاد پرسشنامه جدید را انتخاب کنید.
 4. گزینه می­پذیرم را جهت قبول قوانین سایت انتخاب نمایید.
 5. متن مورد نظر خود برای درخواست تکمیل پرسشنامه از پاسخ دهندگان را در داخل اولین کادر وارد نمایید.
 6. عنوان کامل پرسشنامه را وارد کنید.
 7. در صورت تمایل می توانید متنی را در داخل کادر ” متن پیش از سوالات” وارد کنید.
 8. چنانچه پرسشنامه شما نیاز به اخذ اطلاعات فردی از شرکت کنندگان باشد در این قسمت می­توانید وارد کنید در غیر این صورت گزینه “خیر” را انتخاب نمایید. چنانچه گزینه “بله” را انتخاب نمایید در ادامه، سوالات را باید وارد کادرهای مربوطه نمایید (در ادامه توضیح داده شده است) و اگر گزینه “خیر” را انتخاب کنید در ادامه فقط سوالات پرسشنامه باید وارد شوند (توصیه می­شود در صورت ضروری نبودن اطلاعات فردی حتما گزینه “خیر” را انتخاب نمایید و برای دریافت اطلاعات فردی از شرکت کنندگان پرسشنامه ویژه همین هدف طراحی کنید).
 9. عوامل ارزیابی همان ابعاد یا خرده مقیاس­ها (زیر مقیاس) می­باشند. برای ایجاد عامل ارزیابی بعدی بر روی علامت مثبت (+) کلیک نمایید و اگر چنانچه خواستید گزینه­ای را حذف نمایید علات منفی (-) را انتخاب کنید. چنانچه پرسشنامه دارای ابعاد باشد در ادامه به هنگام وارد کردن سوالات باید مشخص نمایید این سوال برای کدام بعد هست و نام بعد چون قبلا وارد شده است بطور خودکار نمایان خواهد شد و شما باید فقط بعد مربوط به آن سوال را انتخاب نمایید.
 10. در بخش “تعداد مورد هدف” تعداد شرکت کنندگانی را که پرسشنامه برای آنها ارسال خواهد شد را وارد کنید مثلا 380.
 11. در تحلیل ارزیابی یکی از دو گزینه انتخاب شود.
 12. در ادامه باید بر اساس نوع پاسخ­های پرسشنامه مشخص نمایید که تمام حالت­های پاسخ سوالات یکسان می­باشد یا نمی­باشد. چنانچه گزینه “بله” انتخاب شود در همان جا بایستی عناوین گزینه (یعنی پاسخ­های پرسشنامه وارد شود) پاسخ یک، سوال یک (مثلا: کاملا موافقم) و درادامه برای پاسخ دوم سوال یک (مثلا: موافقم) و الی آخر وارد کنید (با انجام این کار تمامی حالت­ها برای کلیه سوالات پرسشنامه بطور خودکار ایجاد می شود). برای ایجاد “عنوان گزینه” بعدی بر روی علامت مثبت (+) کنار نمره کلیک نمایید. نمره هر گزینه نیز در مقابل آن وارد شود. بعد از وارد کردن کیله گزینه­های سوالات پرسشنامه (در شرایطی که گزینه­های همه سوالات یکسان است) گزینه “مرحله بعدی” را انتخاب کنید. در مقابل بخش “عنوان گزینه” دو گزینه “تک انتخابی” و “چندانتخابی” مشاهده خواهید کرد. منظور از گزینه “تک انتخابی” این است که از بین پاسخ­ها فقط یک پاسخ انتخاب خواهد شد در حالیکه هدف از گزینه “چند انتخابی” این است که برای پاسخ دادن به یک سوال شرکت کننده دو یا چندین پاسخ انتخاب می نماید. سیستم تیک تست بطور خودکار بر روی گزینه ” تک انتخابی” فعال می باشد. چنانچه گزینه “خیر” را در این بخش انتخاب نمایید، در ادامه پاسخ­های هر سوال باید برای آن سوال جداگانه طراحی شود که بطور خودکار سیستم از شما خواهد خواست (با توجه به اینکه پاسخ­ها طبق انتخاب شما یکسان نیستند).
 13. بعد از اتمام مرحله بالا شما باید وارد مرحله بعد شود (گزینه مرحله بعد انتخاب شود). در این جا ابتدا عبارت “نوع سوال” را می بینید که همان خرده مقیاس است که چنانچه قبلا در بالا توضیح داده شد اگر قبلا خرده مقیاس­ها را وارد کرده باشید در این بخش قابل مشاهده و انتخاب خواهد بود و شما می توانید خرده مقیاس سوالات را قبل از نوشتن سوال انتخاب نمایید.
 14. در بخش “متن سوال” شما بایستی سوال اول پرسشنامه را وارد کنید.
 15. در زیر بخش “متن سوال” گزینه “معکوس” وجود دارد، که بایستی گزینه “بله” یا “خیر” را انتخاب نمایید. منظور از معکوس این است که آیا نمرات سوال مورد نظر به صورت معکوس ارزشیابی می شود یا نه؟ اگر گزینه “بله” انتخاب شود، باید بر اساس پرسشنامه، نمره مورد نظر را در داخل کادر”نمره” وارد کنید و چنانچه گزینه “خیر” انتخاب شود باز هم بایستی بر اساس پرسشنامه، نمره مورد نظر را درکادر “نمره” وارد نمایید.
 16. در داخل کادر هر سوال بخشی بنام “کپی پاسخ از” وجود دارد. چنانچه حالت پاسخ­های یک سوال با حالت پاسخ­های سوال قبلی پرسشنامه یکسان باشند (مثلا همگی لیکرت 5 ارزشی) با قرار دادن شماره آن سوال (سوال قبلی) و کلیک بر روی عبارت “کپی پاسخ از” حالت پاسخ­های سوال قبلی برای سوال در حال طراحی نیز به صورت خودکار اعمال خواهد شد (البته این مورد زمانی هست که حالت­های پاسخ سوالات قبلا توسط شما متفاوت انتخاب شده باشد چون اگر قبلا شما حالت های پاسخ یکسان را انتخاب کرده باشید و یکبار جواب گزینه­ها یا همان پاسخ­ها را وارد کنید برای همه سوالات به صورت خودکار تکرار خواهد شد).
 17. در انتهای گوشه چپ کادر هر سوال علامت مثبت (+) و منفی (-) وجود دارد که برای ایجاد طراحی سوال بعدی بر روی علامت “مثبت” و برای حذف کلی یک سوال بر روی علامت “منفی” کلیک نمایید.
 18. بعد از وارد کردن کلیه سوالات و گزینه­های مربوطه بر روی “ثبت اطلاعات” کلیک نمایید.
 19. بعد از ثبت اطلاعات، شما این پیام را دریافت خواهید کرد: پرسشنامه شما با موفقیت ثبت شد. لطفا منتظر تایید مدیریت بمانید.
 20. امکان ویرایش پرسشنامه تا قبل از ارسال به شرکت کنندگان برای کاربر وجود دارد.
 21. امکان ویرایش پرسشنامه بعد از ارسال به شرکت کنندگان وجود ندارد.
 22. چنانچه بعد ار تایید مدیریت و قبل از ارسال به شرکت کنندگان محقق ویرایشی را انجام دهد مجدد نیاز به تایید مدیریت خواهد داشت و مجددا بعد از تایید مدیریت امکان ارسال به شرکت کنندگان را سیستم به محقق خواهد داد.
 23. نتایج تحقیق (داده­های خام) تا 30 روز بعد از اتمام تحقیق در سیستم ذخیره خواهد شد و بعد از آن به طور خودکار از سیستم حذف می شود.
 24. امکان به اشتراک­گذاری پرسشنامه برای شرکت کنندگان از طریق جی میل، تلگرام، فیس بوک، لینکدین، گوگل پلاس و توییتر برای محقق وجود دارد (تیک تست توصیه می­کند از طریق تلگرام و جی میل اقدام نمایید).
 25. محقق می­تواند از قسمت آمار وضعیت کلی پیمایش، توزیع پاسخ­ها و درصد فراوانی توزیع پاسخ­ها را مشاهده و پیگیری نماید.
امکان دریافت جدول فراوانی و داده های خام پژوهش در قالب فایل اکسل به منظور تحلیل داده­ها برای محقق وجود دارد.
نکته:
پژوهشگر گرامی با توجه به اینکه تعدادی  از پرسشنامه­ها در سایت تیک تست در بخش “خودسنجی و پرسشنامه و ابزار پژوهش” به حالت آماده توزیع طراحی شده­اند لذا شما نیازی به طراحی پرسشنامه در بخش “ساخت و پیمایش” ندارید، اما برای اطمینان از وضعیت پرسشنامه که آیا قبلا توسط تیک تست طراحی شده است یا نه از بخش “خودسنجی یا پرسشنامه و ابزار پژوهش” بازدید نمایید. در صورتیکه پرسشنامه مورد نظر شما در این بخش موجود باشد از قسمت ” اشتراک و پیمایش (خودسنجی) یا توزیع آنلاین (ابزار پژوهش)” می­توانید کارتان را شروع کنید در غیر اینصورت بایستی حتما از بخش “ساخت و پیمایش” و گزینه “ایجاد پرسشنامه” کار طراحی و توزیع را شروع نمایید.